O mě

Jmenuji se Marcela Horáčková, jsem speciální pedagožka se specializací psychopedie, terapeutka se zaměřením na attachment a léčbu vývojového traumatu a lektorka v oblasti náhradní rodinné péče. Mám ráda pocit dobře vykonané práce, proto se i k rodičovství snažím přistupovat co nejpoctivěji.
 
Být dobrým rodičem není, dle mého názoru, snadné a náhradní rodičovství je beze sporu několikanásobně náročnější, než rodičovství běžné. Děti v náhradní rodinné péči, bez ohledu na to, o jakou formu péče se jedná, mají velmi často specifické obtíže, které vyplývají z jejich těžkého začátku života. Téměř denně si uvědomuji, že kromě běžné výchovy je potřeba přijaté děti také uzdravovat.
 
Vytvořit uzdravující domov není jednoduché a terapeutické rodičovství bývá velkým dobrodružstvím pro přijaté děti, především však pro náhradní rodiče. Vnímat svět a nahlížet na život dětskýma očima, veselýma i smutnýma, mě velmi baví. Mám ráda příběhy o šťastné rodině, kde to všechno dobře funguje. A když to nefunguje, tak nabízím citlivou podporu a odbornou pomoc. Můžeme společně přemýšlet, diskutovat a třeba i naplánovat změny, aby se to u vás doma zlepšilo.
 
Zabývám se:
  • výchovou, vzděláváním a terapií dětí v náhradní rodinné péči
  • posilováním a rozvíjením dovedností náhradních rodičů
  • terapeutickým rodičovstvím
  • prožitkovou pedagogikou
  • sociální komunikací
  • etickou výchovou
Velmi ráda se setkávám s přemýšlivými a kreativními lidmi, kterým neschází nadhled a smysl pro humor.
 
Autorkou obrázku na úvodní straně těchto webových stránek je Simona Hochvaldová – pedagožka mateřské školy, kterou postupně šťastně absolvovaly všechny naše čtyři děti.